Risk Analizi | Fuat KILIÇ skip to Main Content

Risk Analizi

Risk Analizi - Değerlendirmesi

Risk Analizi

Neden Risk Analizi Yaptırılmalı?

İş sağlığı ve güvenliği kanunu; 6331 ve buna dayandırılan yönetmelik ve tebliğlere uyarınca işverenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sağlamakla yükümlüdür. Bu hizmetleri sağlarken karşımıza ilk çıkan faktör risk analizidir.

Risk Analizinin Amacı Nedir?

Risk analizinin yapılmasındaki amaç tehlikeleri önceden tespit edip kazaların minimuma indirilmesidir. Riski ortadan kaldırmak bu işin temelinde olsa da, bazı işler doğası gereği tehlike barındırdığından olabilenin en azına indirmek yine işverenin sorumluluğundadır.

Risk Analizi Neden Önemli

Risk analizinden fayda görebilmek için daima son teknolojiyi kullanma ve yeniliğe açık bir yapıda olunmalıdır.Bununla beraber düzenlenen risk analizi de yenilenebilir ve yeniliklere açık olmalıdır.

Risk Değerlendirmesi Kazları Nasıl Önler?

Risk analizi, kazaların önlenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini amaçlayan proaktif yöntemlere dayanmalı. Risk değerlendirmesinin proaktif olması, önceden belirlenen tehlikelerin risk değerlerinin ortaya koymasıyla, kaza vuku bulmaksızın önlem almasına dayandırılmasından geçer. Yanı sıra risk değerlendirmeleri yapılmasına rağmen meydana gelen kazalar yada ramak kala olayı varsa, yeni önlemler alınır ve bu reaktif bir çözümle risk analizinin de yenilenmesi anlamına gelir. Temel olarak risk analizi önleme ve tedbirlerin alınmasına dayandırılmalıdır.

Unutmayın ki, mevcut çalışanı iyi şartlarda bünyenizde bulundurmak için gösterilen çaba (çalışma şartları, risklere karşı koruma, sağlık ve güvenlik gibi) yeni çalışanlar almaktan daha masrafsızdır!

Back To Top
×Close search
Ara