Karbon Elmas Grafit arasındaki ilişki nedir? skip to Main Content

Karbon Elmas Grafit arasındaki ilişki nedir?

Karbon Elmas Grafit Arasındaki Ilişki Nedir?
Makale: Kimyada Nedir?

Karbon Elmas Grafit arasındaki ilişki: Karbon atom numarası 6 değerlik elektron sayısı ise 4 tur. İşte bu değerlik elektronlarını kullanarak üçlü ikili ve tekli Bağlar oluşturabilir. Karbon atomu; düz ve dallanmış, zincirli, Halkalı, aromatik yapıya sahip çok sayıda bileşik oluşturabilmektedir.

Aynı elementin atomlarının uzayda farklı şekilde yönlenmesi sonucunda oluşan geometrik şekillere allotrop nedir. Allotropların fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır, kimyasal özellikleri bazıları ise benzerdir. Aynı zamanda tepkimeye girme istekleri de farklıdır. Karbonun allotropları na örnek olarak elmas ve grafiti verebiliriz.
Grafitte karbon atomları altıgen halkalar şeklinde dizilir (sp2) ve bunlar tabakalar halinde bulunur. Bu tabakalar arasındaki karbon bağları zayıftır.

Elmas ise evrenin bilinen en sert maddesidir, şeffaf ve elektrik iletkenliği olmayan elmas; ısıyı iletmektedir. Elmasta bulunan her bir karbon atomu çevresindeki diğer 4 karbon atomuylaa kovalent olarak bağlanmıştır ve karbon atomları düzgün dörtyüzlü bir geometri oluşturmaktadır. Yani her atom 4 bağ yapmıştır (sp3). Bu da elmasın grafikte göre daha Dayanıklı olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top
×Close search
Ara