Stratejik Planlama ve Analiz Yöntemleri skip to Main Content

Stratejik Planlama ve Analiz Yöntemleri

Stratejik Planlama Ve Analiz Yöntemleri

Stratejik Planlama ve Analiz Yöntemleri

Stratejik planlamanın etkin bir biçimde yapılabilmesi için sürekli olarak verilerin analizi şarttır. Üretim, pazar ve çevresel faktörler için toplanan verilerin düzenli olarak analizi bizi dinamik kılacak ve organizasyonun başarısını artıracaktır.

İçinde bulunduğumuz zaman artık daha fazla veri toplamayı ve bilgi işlemeyi gerektiriyor. Belki bu başlığın konusu değil ama dijitalleşmeye kulak vermeyen organizasyonlar eninde sonunda kaybetmeye mahkumdur… Çünkü dijitalleşme ile ister üretim olsun ister pazar, verilerin toplanıp işlenmesi çok hızlı olacak bu da organizasyonun / kurumun / işletmenin tepki verme süresini kısaltacaktır, güçlü bir refleks kazanılacaktır.

Şimdi tüm bunları bir kenara bırakalım Stratejik Planlama denince akla gelen önemli üç tane analiz yönteminden bahsedelim. PEST – SWOT – BCG Analizleri.

PEST Analizi:
Organizasyonun bulunduğu çevredeki Politik, Ekonomik, Sosyal ve Teknolojik faktörlerin incelenmesiyle büyük resmin görülmesinde fayda sağlayacak değerli bir analiz aracıdır.

SWOT Analizi:
Oranizasyonun güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesiyle, iç ve dış tehditlerin saptanmasıyla önemli bir stratejik planlama aracı olarak karşımıza çıkar.

BCG Matrisi:
Ürün portföy yönetimi için ciddi fayda sağlayan bir araçtır. Bu araçta ürünler gruplara ayrılarak değerlendirme yapılır; İnekler, Köpekler, Yıldızlar ve Belirsizler…

[stm_sidebar sidebar=”655″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top
×Close search
Ara