İş Güvenliği Uzmanı: Tehlike ve Risklerin Belirlenmesi skip to Main Content

İş Güvenliği Uzmanı: Tehlike ve Risklerin Belirlenmesi

İş Güvenliği Uzmanı: Tehlike Ve Risklerin Belirlenmesi
Makale: İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Güvenliği Uzmanı: Tehlike ve Risklerin Belirlenmesi nin Önemi

Risk analizinde anahtar kelimelerimiz; tehlike, risk, risk değerlendirmesi, kabul edilebilir risk, ramak kala olayı ve önlemedir.

Tehlike;

Potansiyeli, risk zarar ihtimalini ifade eder. Risk analizi (risk değerlendirmesi) ise işyerinde yapılan işten yada ortamdan kaynaklanan ve tehlikeden doğan risklerin analizi ve derecelendirilmesi ile kontrol tedbirlerinin belirlenmesidir.

Risk değerlendirmesi;

İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalara denir.

Kabul edilebilir risk;

Yasa ve yönetmelikte belirlenen şartlara uyum sağlanması ve tüm tedbirlerin alınarak yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile hasar ve zarara yol açmayacak risk sevyesidir.

Ramak kala olayı;

İşyerinde meydana gelen bir olayın hasar yada zarar gibi sonuçları (potansiyeli) olmasına rağmen hiç bir maddi veya manevi kaybın oluşmadığı olaylardır.

Önleme;

Bir işyerinin her yerinde ve işin her aşamasında alınan İSG tedbirleridir.
Tüm bu terimler, önlemler ve risk analizi için sınırlar 6311 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve bu yasaya dayandırılarak yayımlanan yönetmeliklere ve tebliğlere göre çizilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top
×Close search
Ara